Питане за температура в хладилника

Пишете тук ако имате въпроси относно решаването на технически проблеми, схеми, сервизни описания, дъмпове и др.

Модератор: bamze

Питане за температура в хладилника

Мнениеот Коцев » 14 Авг 2012 20:02

Колко градуса нормално трябва да са в хладилника ,така че да не се разваля поставеното вътре било салам ,било плодове.
Познат си е зекупил преди месец от Техномаркет някакъв хладилник със фризер за 520лв .Фризера работел нормално но температурата в хладилника не падала под 10 градуса.Въртял е копчето на термостата но промяната е в малки граници.В Техномаркет му казали че ако температурата в стаята падне под 16 градуса можел и да не включи. Това верно ли е? :roll:
В един цирк играем и номерата си ги знаем.Изображение
http://kozev.moifoto.ru/63255
Аватар
Коцев
Сътрудник База Данни
Ловеч кв.Младост бл.303

Име и фамилия: Иван Коцев
Име на фирма: ЕТ "РТТ" Иван Коцев
Адрес за контакт: Ловеч кв.Младост бл.303
Професия (заемана позиция в бранша): tv.servise
Скайп име: ikotzev6578

Re: Питане за температура в хладилника

Мнениеот sacho5 » 14 Авг 2012 20:29

Не е чак така :D Мисля че под нула градуса се блокира работата но това трябва да го пише в книжката.Според мен нормалната температура е от 5 до 8 градуса.Но то зависи с 1 или 2 компресора ли е пък и от марката зависи макар че всичките са ...... :D
K&K СЕРВИЗ ПЛЕВЕН
Аватар
sacho5
Плевен

Име и фамилия: Александър Петров
Име на фирма: К&K SERVICE - PLEVEN
Адрес за контакт: Плевен
Професия (заемана позиция в бранша): техник
Скайп име: sacho5

Мнениеот ivo » 14 Авг 2012 20:30

Нормалната температура в хладилната част на един хладилник е от 1до 7-8 градуса, в зависимост от хладилника и то при това тези температури, трябва да се мерят, като има сложено нещо в хладилника. При празен хладилник, като изключи компресора, ако няма какво да е поело студа и да го държи, бързо се вдигат градусите. А иначе в зависимост от типа хладилник - имам в предвид дали хладилната част е Nofrost или е с отделен изпарител и термостат, може като падне температурата в помещението под 12 градуса хич да не включи. Моя хладилник е Либхер и не е нофрост. Има си копче, вътре в него, което трябва да се включи, когато градусите в стаята паднат под 12. Тогава при затворена врата лампата е свързана през диод и свети наполовина, като по този начин стопля термостата и той включва от време на време. Но като падне на 5 градуса външна температура, за да работи, трябва да го усиля на макс. Това е при обикновенните хладилници. При нофрост, чийто термост е във фризерната част и студения въздух към хладилната част се обдухва с вентилатор и се регулира с клапа нещата стоят по различен начин. Те обикновенно не спират при ниска околна температура.
ivo
В. Търново ул. Магистрална 40

Име и фамилия: Ивайло Иванов
Име на фирма: Конвект ЕООД гр. Велико Търново
Адрес за контакт: В. Търново ул. Магистрална 40
Професия (заемана позиция в бранша): Техник черна и бяла техника при "Си сервиз"
Скайп име: ivanov-service

Мнениеот mitachi » 14 Авг 2012 20:41

Коцев написа:В Техномаркет му казали че ако температурата в стаята падне под 16 градуса можел и да не включи. Това верно ли е? :roll:

Не само че няма да включи, а ще почне и да загрява продуктите. Ама това важи за зимата. Много са сложни нещата в новите хладилници. Температурата в хладилната част зависи от една клапа и въздоховоди. Имах един хладилник гаранционен(знае се, че е бил Samsung), чисто нов, никога не тръгна. Разглобих го целия до дупка. Блокирах клапата от фризера към хладилната част. Разглобих същия хладилник, не продаден в магазина. Работеше си, и духаше охладен въздух към хладилната част. Ония(неработещия) го натоварихме, и го пратихме в София. Никой не вярваше, че такова чудо има. Да, ама смениха хладилника на човека. Никой не разбра, за какво става въпрос. И беше скъп хладилник. Апа това за 500лв... може ли изобщо да е хладилник?
Кой осцилоскопа не гледа - за ремонти три дена отделя! Не забравяйте, че всяка жаба трябва да си знае гьола!
Изображение
Аватар
mitachi
Сътрудник База Данни
Дупница Княз Борис I бл9

Име и фамилия: Димитър Овчаров
Адрес за контакт: Дупница Княз Борис I бл9
Професия (заемана позиция в бранша): Сервиз електроника 0888 398 967
Скайп име: mitachi_2000

Мнениеот mitachi » 14 Авг 2012 20:44

sacho5 написа:Не е чак така :D Мисля че под нула градуса се блокира работата но това трябва да го пише в книжката.Според мен нормалната температура е от 5 до 8 градуса.Но то зависи с 1 или 2 компресора ли е пък и от марката зависи макар че всичките са ...... :D

На всички китайски и не китайски боклуци, в инструкцията пише, че не работят под 16 градуса външна температура в инструкцията за експлоатация. Айде Сашо, не ти се е налагало да го четеш, ама е така.
Кой осцилоскопа не гледа - за ремонти три дена отделя! Не забравяйте, че всяка жаба трябва да си знае гьола!
Изображение
Аватар
mitachi
Сътрудник База Данни
Дупница Княз Борис I бл9

Име и фамилия: Димитър Овчаров
Адрес за контакт: Дупница Княз Борис I бл9
Професия (заемана позиция в бранша): Сервиз електроника 0888 398 967
Скайп име: mitachi_2000

Мнениеот bamze » 14 Авг 2012 21:50

Температурата в хладилната част зависи от една клапа и въздоховоди
Това е така при нофроста пък дали клапата ще е биметална или електрическа зависи от цената . Нормалната температура в хладилника трябва да е 4-5 градуса . На 10 храните бърже заминават а бирата вече не се изпотява кат я изкараш , а на тези консултанти в магазините хич не им вярвам . Един го прочел някъде и го разпространил сред другите пък колко е вярно сам се сети бай Иване . Щом държи 10 градуса и е нов , и ненатъпкан а е усилен поне на половина нещо не е наред . Я първо тоя твой човек да сподели с тебе дали изключва компресора , че тъй лакърдии ще се пишат безкрай .
Аватар
bamze
Варна ж-к Чайка бл.68 0888611340

Име и фамилия: Ивайло Банов
Адрес за контакт: Варна ж-к Чайка бл.68 0888611340
Скайп име: bamzero

Мнениеот sacho5 » 15 Авг 2012 07:04

Вярно е Митак не съм ги чел защото се занимавам с черна а не с бяла техника :D .Но не мислех че чак пък 16 градуса пише но щом казвате явно е така.По принцип на практика знам че се жалват хора когато зимата температурите в помещението паднат рязко и особено около нулата :D Аз затова в къщи си карам с МРАЗ 250 който е близо 26 годишен ако не бъркам с оргиналния компресор и фреон :D И бирата ми е студена и ядове с разни клапи и други глупости нямам :D С пералнята съм пак така ВЯТКА 16 на 20 години върти и пее.Комплекта лагери и семерина и струват 5 лева и се сменят за полвин час :D Ще я търсим ние соц .техниката ама на :evil:
K&K СЕРВИЗ ПЛЕВЕН
Аватар
sacho5
Плевен

Име и фамилия: Александър Петров
Име на фирма: К&K SERVICE - PLEVEN
Адрес за контакт: Плевен
Скайп име: sacho5

Мнениеот Коцев » 15 Авг 2012 07:36

Ще го разпитам пак по подробно защото си е пуснал рекламация в магазина и уж ще идва техник да си каже мнението . От един месец го имал и всичката храна се разваля. Колкото до описанието според думите му го е прочел но никъде вътре не се упоменавало температурата в какви граници ще е . А фризера му замръзвал до минус 14-16 градуса .
А аз нали съм все по изобретенията то тая зима приложих номера на село като си купих контакт реле и го нагласих да работи половин час ,два да е изключен . Дадох накъсо кабелите на термостата и пей сърце. Даже и сега през лятото си работи перфектно само увеличих на един час да работи , два не .Пикая ти на термостати и тем подобни бъзикни.
С такова реле съм си нагласил и лампите в сервиза да се включват вечер като се мръкне и сутрин като се съмне ги изключва . Айляшка му работа . :twisted:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
Коцев
Сътрудник База Данни
Ловеч кв.Младост бл.303

Мнениеот Фишев » 15 Авг 2012 08:42

Попрочетох Ви лакърдиите що е съвременен хладилник и неговата ползва в бита Някой да си задвал въпроса как се постига прословутия енергиен клас А в хладилниците Обяснявам : с малко по висока температура в хладилната част примерно около 10 град Това е направено за да работи по малко копресора и да харчи по малко ток Да има измислен нов тип копресор за хладилник от стандартните НЯМА всичко си е старо Изключвам инверторните копресори и линеините на LG Случайно някой да знае климатичните класове на хладилниците Извинявайте но при тези високи теператури която бяха доскоро нормално да се получи аномалия в работата на някой хладилници Ние спадаме към умерено континеталния климатичен пояс В повечето книжки пише че производителя гарантира нормална работа до +35или 37 град на помещението за този клим пояс Ходих на едни Самсунг с оплаквания че не работи нормално Ако щете вярвайте замерих 48 градуса в кухнята Последен 8 ми етаж на панелката и като блеснало едно слънце в К стъклото Какво да му направя? Не изключвам варинта Коцевия хладилник да не е дозареден фабрично но и това ме съмнява защото тогава ще трупа лед и няма да спира копресора
Аватар
Фишев
Перник

Име и фамилия: Сашо Фишев
Име на фирма: Сашо Фишев ЕТ
Адрес за контакт: Перник
Професия (заемана позиция в бранша): тв техник
Скайп име: fishevs

Мнениеот Коцев » 16 Авг 2012 08:13

Вчера е ходил техник и се е произнесал че фриона е малко и днеска щял да ходи пак да го допълва . :(
Аватар
Коцев
Сътрудник База Данни
Ловеч кв.Младост бл.303

Мнениеот weso » 17 Авг 2012 19:38

Правилно,фреона е малко или има частично запушване. Просто трябва да се продуха и презареди под грамаж а не по налягане . Това важи основно за всички хладилници на фреон 600, а това с температурата за икономия дето казва Сашо е една много по голяма лакърдия. Хладилник с този фреон е много инертен, но до 48 часа при първоначално пускане трябва да стабилизира около 4-5 градуса на степен три или четири при механичен термостат, а тези които са с електроника си имат електронен термометър и контрол. При препълване на хладилника с продукти понеже се задръства задната стена където е изпарителя температурата може да се стабилизира на 7 градуса. А зимно време под 15 градуса тези хладилници спират. Причината е защото контрола е през хладилната част с плюсов термостат К59, а старите руски и български хладилници работеха защото контрола при тях е с минусов термостат с монтиран осезател директно на изпарителя на камерата или във фризерната част както и викат сега на хладилната камера на хладилниците ,защото хладилник/фризер е уред с два компресора с две независими системи в един корпус, другите се хладилници с отделна хладилна камера. Мисля че бях изчерпателен
ВСИЧКО Е ДОБРО КОГАТО СВЪРШИ ДОБРЕ
ТРЪГНЕ ЛИ АПАРАТ ОТ ПЪРВИЯТ ПЪТ ЗНАЧИ НЕЩО НЕ Е НАРЕД
Аватар
weso
БОТЕВГРАД, Skype:drumsman1204490

Име и фамилия: Веселин Георгиев
Име на фирма: В-ЕЛ СЕРВИЗ ЕООД
Адрес за контакт: БОТЕВГРАД, Skype:drumsman1204490
Професия (заемана позиция в бранша): СПЕЦ ПО ЧЕРНА,БЯЛА И КЛИМА Т-КА , СЕРВИЗ НА КАСОВИ АПАРАТИ
Скайп име: WESOGEO

Мнениеот skafandar.com » 02 Сеп 2012 19:13

weso написа:Правилно,фреона е малко или има частично запушване. Просто трябва да се продуха и презареди под грамаж а не по налягане . Това важи основно за всички хладилници на фреон 600, а това с температурата за икономия дето казва Сашо е една много по голяма лакърдия. Хладилник с този фреон е много инертен, но до 48 часа при първоначално пускане трябва да стабилизира около 4-5 градуса на степен три или четири при механичен термостат, а тези които са с електроника си имат електронен термометър и контрол. При препълване на хладилника с продукти понеже се задръства задната стена където е изпарителя температурата може да се стабилизира на 7 градуса. А зимно време под 15 градуса тези хладилници спират. Причината е защото контрола е през хладилната част с плюсов термостат К59, а старите руски и български хладилници работеха защото контрола при тях е с минусов термостат с монтиран осезател директно на изпарителя на камерата или във фризерната част както и викат сега на хладилната камера на хладилниците ,защото хладилник/фризер е уред с два компресора с две независими системи в един корпус, другите се хладилници с отделна хладилна камера. Мисля че бях изчерпателен

Подкрепям мнението ти. Единствено смятам, че е по-добре да се зареждат "по манометри" , както казват опитните хладинни техници т.е. по налягане. :D
skafandar.com
гр.Бяла, обл.Русе

Име и фамилия: Борис Борисов
Адрес за контакт: гр.Бяла, обл.Русе
Професия (заемана позиция в бранша): Ученик
Скайп име: kd503_b

Мнениеот ДИЧИ » 02 Сеп 2012 21:40

Зареждал ли си 26 грама по манометри :mrgreen:
Знам че нищо не знам
Аватар
ДИЧИ
Враца жк Дъбника м/у бл 2 и бл 4

Име и фамилия: Динко Маринов
Име на фирма: ЕТ "ДМВ Динко Маринов"
Адрес за контакт: Враца жк Дъбника м/у бл 2 и бл 4
Професия (заемана позиция в бранша): Техник,ремонт черна,бяла и дребнобяла техника
Скайп име: dichitv

Мнениеот Фишев » 02 Сеп 2012 22:49

ДИЧИ написа:Зареждал ли си 26 грама по манометри :mrgreen:

Абе Дичи кво толкова се пънеш даим отговаряш Не виждаш ли че идва вълната "да спестим някой лев " комбинирана с ТНТМ за начинаещи Сигурен съм че утре ще има много теми в коша
Аватар
Фишев
Перник

Име и фамилия: Сашо Фишев
Име на фирма: Сашо Фишев ЕТ
Адрес за контакт: Перник
Професия (заемана позиция в бранша): тв техник
Скайп име: fishevs

Мнениеот joroklima » 02 Сеп 2012 23:27

Просто трябва да се продуха и презареди под грамаж а не по налягане .Това важи основно за всички хладилници на фреон 600

но до 48 часа при първоначално пускане трябва да стабилизира около 4-5 градуса

Отначало мислех да не пиша в темата, но вече ми стана много смешно, телевизионни техници да обясняват как се зарежда хладилник.
Всяка една хладилна инсталация преди да се въведе в експлоатация и да и се налепят стикерите с какво количество газ работи, се зарежда най вече по температура на изпарение на фреона, следи се температурата на кондензация и на последно място, консумация на компресора (предимно при големи хладилни инсталации).
Как ще заредите хладилник, който няма стикер с какво количество газ работи или му е махнато подохлаждането или присаждате нов кондензатор, защото оригиналният е вграден отзад в изолацията и изпуска фреон, което често се случва, или пък му присаждате нов изпарител, който не е като оригиналния, как ще го заредите тогава?
Правилният начин за зареждане е под изпарение на фреона (температура при точка на кипене след дроселиращия елемент, било то капилярка, ТРВ или друго), което при различните фреони е с различно налягане, а при фреон R600 компресорите работят под вакум, но и за него си има манометри. Също така в спесификацията на хладилните компресори е дадено при каква температура на изпарение, каква отдадена мощност има компресора.
Така че според мен, най правилният начин да се зареди една хладилна система е с манометри и под температура на изпарение на фреона.
Аватар
joroklima
Дупница

Име и фамилия: Георги Кацарски
Име на фирма: "Евро клима" ЕООД
Адрес за контакт: Дупница
Професия (заемана позиция в бранша): Управител - техник на всякакъв вид хладилна и климатична инсталация, битова техника

Следваща

Назад към Бяла техника- климатици, хладилници, печки, перални, сешоари и др.